wtorek, 21 kwietnia 2015

Lekcja geografii


Jiografia ya Tanzania

Tanzania ni nchi kubwa; iko Afrika Mashariki. Nchi hiyo ipo kusini kidogo tu ya Mstari wa Ikweta. Katika mashariki ya nchi hiyo ipo Bahari ya Hindi. Nchi zilizo jirani na Tanzania ni Kenya, Uganda, Rwanda, Burundi, Jamhuri ya Demokrasia ya Kongo (iliyoitwa Zaire), Zambia, Malawi na Msumbiji. Visiwa vya pwani ni Unguja na Pemba. Kuna maeneo muhimu mawili ya jiogafia ndani ya nchi ya Tanzania. Moja ni Mlima Kilimanjaro ambao ni mlima mrefu kuliko yote iliyomo Afrika. Mlima Kilimanjaro ni mnara wa Afrika na urefu wake toka usawa wa bahari ni futi 19 340. Eneo jingine muhimu ni lile Bonde la Ufa linalopita sehemu nyingi za Afrika Mashariki hadi Asia.* 


Geografia Tanzanii

Tanzania jest dużym krajem w Afryce Wschodniej. Kraj ten leży tylko trochę na południe od równika. Z jego wschodniej strony znajduje się Ocean Indyjski. Kraje, które sąsiadują z Tanzanią, to Kenia, Uganda. Ruanda, Burundi, Demokratyczna Republika Konga (dawny Zair), Zambia, Malawi i Mozambik. Przybrzeżne wyspy to Zanzibar i Pemba. Są dwa ważne geograficzne obszary w Tanzanii. Pierwszy z nich to góra Kilimandżaro, która jest najwyższa spośród gór w całej Afryce. Góra Kilimandźaro jest szczytem Afryki o wysokości 19 340 stóp (5 895 m) nad poziomem morza. Inny ważny obszar to Wielkie Rowy Afrykańskie, które ciągną się przez całą Afrykę Wschodnią, aż do Azji. 

źródło: www.worldatlas.com


Słowniczek

mashariki - wschód 
magharibi - zachód
kusini - południe
kaskazini - północ
mstari (kl. 3) - linia
Mstari wa Ikweta - równik
nchi (kl. 9) - kraj 
visiwa (kl. 8) - wyspy
bahari (kl. 9) - morze, ocean
eneo (kl. 5) - obszar, region
mlima (kl. 3) - góra
ndani - wewnątrz
muhimu - ważny
mnara (kl. 3) - wieża, minaret
usawa wa bahari (kl. 11) - poziom morza
pwani (kl. 9) - wybrzeże
bonde (kl. 5) - dolina
hadi - do, aż do
-ingine - inny
-ingi - wiele

* Tekst pochodzi z książki Colloquial Swahili

2 komentarze:

  1. naprawdę świetne do nauczenia się jezyka :) od jakiegoś czasu szukam takiej stronki zebym mogla sie nauczyć troche suahili zeby moc porozumiewac sie z masajami, dziękuje Pani mam nadzieje ze bedzie Pani dalej pisała bloga i zycze powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze się, że mogę się przydać. :)

      Usuń