Filmy

Zbiór filmów dotyczących Kenii, Tanzanii i Wybrzeża Suahili. Głównie dokumentalnych, ale nie tylko.

Filmy dokumentalne

Tough Bond


Touhg bond (silna więź) to nazwa kleju niezwykle popularnego w kenijskich slumsach. Jako tani i łatwo dostępny narkotyk pomaga dzieciom ulicy zapominać o codzienności. Na inne więzi, zwłaszcza te międzyludzkie, skazane na marginalizację bezdomne dzieci nie mogą liczyć. Rząd umywa ręce, a międzynarodowe organizacje humanitarne zapewniają tylko doraźną pomoc. 

Twórcy tego filmu dokumentalnego spędzili w kenijskich dzielnicach biedy trzy lata. Zabierają nas w podróż od małej wioski nad jeziorem Turkana, w której jedyną nadzieją rodziny jest wysłanie jednego z dzieci do pracy w mieście, przez przedmieścia niewielkiego miasta Isiolo i trochę większego Meru, aż do Kibery, ogromnych slumsów w Nairobi, jednych z największych na świecie. Poznajemy czwórkę bohaterów - Sinbada, Akai, Petera i Anto - których los był przesądzony już od najmłodszych lat. Sinbad sam wybrał życie an ulicy, woli to niż ciągłe awantury  z nowym partnerem matki. Do domu wraca tylko, gdy zarobi na lekarstwa dla babci. Matka Akai wyjechała do miasta, kiedy ta była jeszcze mała. Ze względu na złe traktowanie przez babcię dziewczyna też uciekła do miasta. Teraz mieszka z Peterem, którego nazywa swoim mężem. Jest wreszcie Anto, banda z Kibery to jego jedyna rodzina. Nie dziwi się, że ludzie boją się zapuszczać w dzielnice slumsów. Sam utrzymuje się z napadów. Zwykle atakuje z potłuczoną butelką w ręku. 

Tough Bond to dokument z tezą. Twórcy winą za los spotkanych dzieci obarczają rozpadające się więzi społeczne. W miastach nie ma już wielopokoleniowych rodzin, które od wieków zapewniały wsparcie osieroconym i najbiedniejszym. Drapieżną urbanizację mogę przetrwać tylko najsilniejsi, dlatego wielu rodziców po prostu porzuca swoje dzieci na ulicy. W slumsach szaleje też HIV i AIDS. W zachodnim świecie zwykło się narzekać na normy społeczne jako na coś ograniczającego wolność jednostki. Może warto czasem spojrzeć na inne części świata i jeszcze raz to przemyśleć? 



Filmy fabularne


Półżywy w Nairobi



Kenijski kandydat do Oscara z 2013 roku. Film opowiada historię chłopca, który marzy o zostaniu aktorem. Pewnego dnia bohater opuszcza swoją wioskę i wyrusza do Nairobi, żeby tam spróbować szczęścia. Już pierwszego dnia Mwas zostaje okradziony i musi zacząć sobie radzić. Chłopak szybko trafia do gangu zajmującego się kradzieżami części samochodowych. 


Pierwszoklasista



Kenia, 2003 rok. Rząd ogłasza darmową edukację dla wszystkich. Weteran wojenny Maruge (Oliver Litondo) postanawia wykorzystać swoją szansę. Zawsze marzył o nauce czytania i pisania. To nic, że ma już 84 lata. Uzbrojony w zeszyt i ołówek wyrusza, żeby zasiąść w ławce z innymi pierwszoklasistami. Szkoła jest jednak przepełniona, a lokalna administracja chętnie pozbyłaby się nadprogramowego ucznia. Po stronie bohatera staje młoda nauczycielka Jane (Naomi Harris). Maruge nie daje za wygraną, bardzo chciałby zrozumieć list, który niedawno otrzymał z urzędu prezydenckiego. Jego zmagania przeplatane są wspomnieniami z czasów walki o niepodległość w szeregach Mau Mau. Film oparty jest na prawdziwej historii. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz